O pozytywnej dyscyplinie słów kilka…

Home / Mama Psycholog pisze... / O pozytywnej dyscyplinie słów kilka…

Jako młoda mama od dłuższego czasu szukałam metody wychowawczej, która będzie mi odpowiadała, którą zaakceptuję, która będzie zgodna z moimi wartościami i w którą będę mogła zaangażować się całym sercem. Szukałam metody wychowawczej, która w pełnej miłości i głębokiego szacunku atmosferze będzie wspierała rozwój samodzielności, samodyscypliny i odpowiedzialności mojego dziecka. Ogromnym zaskoczeniem była dla mnie książka Jane Nelsen „Pozytywna dyscyplina”, którą dostałam od koleżanki (Klara, dziękuję!). Studiując psychologię oraz pedagogikę poznałam wiele metod wychowawczych, od wychowania spartańskiego po współczesne metody behawioralne, jednak nic nie zachwyciło mnie tak jak Pozytywna dyscyplina (na studiach nie słyszałam o pozytywnej dyscyplinie, chociaż jest to dziedzina, która powstała ponad 30 lat temu).

Miałam chwile pełne uznania do metod behawioralnych, szczególnie po obejrzeniu prawie wszystkich odcinków „Super Niani”, jednak karanie dziecka nigdy nie było mi bliskie, a teraz gdy mam już swoje dziecko nie mogę sobie tego nawet wyobrazić. Karanie w metodzie behawioralnej jest jedną z podstawowych technik. Na szczęście pozytywna dyscyplina nie stosuje kar, a skupia się na konsekwencjach.

Pozytywna dyscyplina pocieszyła mnie gdy musiałam wrócić do pracy i nie wiedziałam jak pogodzić bycie mamą na cały etat i bycie pracownikiem na cały etat (http://new.pozytywnadyscyplina.pl/jak-byc-mama-pracujaca-i-nie-zwariowac/).

Pozytywna dyscyplina odpowiada na wiele trudnych dla rodzica pytań np.:

Jak budować w dziecku zdrowe poczucie własnej wartości?

Jak wyznaczać granice dziecku i jak ustalać obowiązki?

Jak wzmocnić relację pomiędzy dzieckiem a rodzicem?

Dlaczego dzieci zachowują się źle?

Dlaczego kara jest zła i co może powodować?

Na czym polega pozytywna przerwa i czym różni się od „karnego jeżyka”?

Co zrobić żeby czas spędzony z dzieckiem był czasem pełnym miłości i bliskości oraz umacniania wzajemnych relacji?

Zachęcam do polubienia strony Pozytywnej Dyscypliny na facebooku gdzie można znaleźć mnóstwo informacji i pozytywnie się zainspirować.

Dla specjalistów

Jeśli jesteś pokochałeś pozytywną dyscyplinę i chcesz rozwijać się w tej dziedzinie, co więcej pragniesz uczyć innych rodziców dobrych technik wychowawczych możesz zostać Edukatorem Pozytywnej Dyscypliny. Więcej informacji znajdziesz tutaj http://pozytywnadyscyplina.pl/zostan-edukatorem/

%d bloggers like this: