Jaki cel ma dziecko, które źle się zachowuje?

Home / Mama Psycholog pisze... / Jaki cel ma dziecko, które źle się zachowuje?

Każde zachowanie dziecka ma swój cel. Rudolph Dreikurs, który był austriackim psychiatrą i współtworzył pozytywną dyscyplinę wyróżnił 4 błędne cele zachowań dzieci.

  1. Uwaga

Celem dziecka jest zaangażować innych oraz zapewnić sobie szczególne traktowanie. Reakcją rodzica na takie zachowanie jest przypominanie, namawianie, wykonywanie za dziecko tego, co samo może zrobić. Błędne przekonanie dziecka to: „Przynależę tylko wtedy gdy inni mnie zauważają i traktują w szczególny sposób”. Prawidłowa reakcja rodziców, aby osłabić to zachowanie: daj dziecku jak najwięcej uwagi i miłości zanim zacznie się źle zachowywać.

  1. Władza

Celem dziecka jest być szefem. Reakcją rodzica na tego rodzaju zachowanie to walka z dzieckiem lub rezygnacja. Błędne przekonanie dziecka to: „Przynależę tylko wtedy gdy rządzę i kontroluję”. Odpowiednia reakcja rodziców to: nie walcz i nie poddawaj się, wycofaj się z konfliktu i uspokój się, bądź stanowczy, ale uprzejmy.

  1. Zemsta

Celem dziecka jest wyrównać rachunki. Reakcją rodzica na tego typu zachowanie jest zemsta i myślenie: „Jak mogłeś mi to zrobić?” Przekonanie dziecka to: „Ranię innych, bo sam jestem zraniony.  Nikt mnie nie kocha, nikt mnie nie lubi”. Prawidłowe zachowanie rodziców: odnieś się do zranionych uczuć, unikaj kar i rewanżu

  1. Brak wiary w siebie

Celem dziecka jest poddać się i mieć spokój. W odpowiedzi rodzic często poddaje się lub wyręcza dziecko. Przekonanie dziecka to: „Jestem beznadziejny, do niczego się nie nadaję”. Odpowiednia reakcja rodziców: nie krytykuj, pomagaj i wspieraj, zachęcaj i motywuj.

 

Więcej znajdziesz w książce Jane Nelsen „Pozytywna dyscyplina”

%d bloggers like this: